Raj Rana

Raj Rana was co-opted to the Parish Council on 4 May 2020.

Telephone: 07799 112219

 

Gary Hogan

Gary Hogan was co-opted to the Parish Council on 31 March 2020.

Sue Smith

Sue was elected to the Parish Council in May 2019 and is responsible for the Parish’s Emergency Plan.

Emergency Planning

Mark Page

Mark was co-opted to the Parish Council in 2014 and elected in May of that year.   As well as being a resident most of his life, he now runs the local butchers shop. Re-elected in May 2019.

Trustee Chaddesley Corbett Village Hall

Hon.Ald Steve Williams

Steve has been a Parish Councillor for many years as well as being our District Councillor.   He has now retired from the District Council.  Re-elected in May 2019

Geoffrey V. Vernon

Geoff joined the Parish Council in May 2006 and was re-elected in 2010, 2014 and 2019.  Geoff is a member of the Steering Group on the Neighbourhood Plan and is actively involved in delivering projects.

Responsibilities: Wyre Forest Community Housing, Tenants Consultative Committee,

Phyllis M. Pardoe

Phyllis joined the Parish Council in 2000 and has been re-elected every 4 years since.  She is very active as Trustees of several local charities including the Village Hall and the Education Foundation Trust.  Re-elected in May 2019

Trustee and Member of the Village Hall Committee: Trustee Education Foundation Management Committee and Margaret Delabare Charity

David Thomas

Dave joined the Parish Council  in May 2008 and was re-elected again in 2010, 2014 and 2019.  Dave is the Chairman of the Neighbourhood Plan Steering Group and adviser on Local Government issues. He is also Vice Chairman

Vice-Chairman – Planning
Responsibilities: Transport

William Mack

William joined the Parish Council in 2011 and was appointed Chairman in May 2012.  He was re-elected in May 2014 and 2019